Böcek İlaçlama

     Böcek ilaçlama yada Haşere ilaçlama, bakteri yayarak, pire gibi canlılarda olduğu gibi ısırarak ve akrep, yılan gibi sokarak insanlara zararı dokunan canlıları ortamdan uzaklaştırmak ya da yok etmek için yapılan uygulama ve işlemlerdir. İnsan sağlığını korumak ve yaşam şartlarını daha iyiye ulaştırmak için yapılan çalışmalarda kullanılan yöntem önemlidir. Zira haşere mücadelesi ya da pest kontrol farklı birçok teknik ile yapılabilir. Önemli olan tekniklerin, ortam şartlarına ve haşere türü ile yoğunluğuna göre analiz edilebilmesi ve bu ölçüde uygulanabilmesidir. Bu nedenle de böcek ilaçlama, tek başına yapılabilecek bir uygulama olmamakla beraber, bu alanda profesyonel olan ve uzmanlaşmış firmalar tarafından dikkatli bir şekilde yapılması gereken bir iştir. 

osmangazi ilaçlama
Böcek ilaçlama Osmangazi ilaçlama

Böcek ilaçlama Yöntemleri

Bu işlem açık ve kapalı tüm alanlarda yapılabildiği gibi, uygulamayı gerçekleşirken, bazı kıstaslara dikkat edilmesi şarttır. Haşere mücadelesi için, dikkat edilmesi gereken ilk kıstas; ortam şartları, haşere türü ve ortamda bulunan haşerelerin yoğunluğudur. Bu kıstaslar göz önünde bulundurularak, farklı yöntemler ile yapılması gereken  işlem için en sık kullanılan yöntem sıvı ilaçların kullanıldığı tekniklerdir.

 1. Sıvı ilaçlama

Bu teknik, açık ve kapalı tüm alanlarda uygulanabilmektedir. Kokulu veya kokusuz şekilde gerçekleştirilebilen bu yöntem için, uzman firmalar tarafından destek almak şarttır. Zira son derece etkili olan sıvı ilaçlar, insanlar üzerinde de olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir. Solunum yolu problemlerinin oluşmasına neden olabileceği gibi, alerjik reaksiyonlar da yaratabilen sıvı ilaçlar, kaliteli haşere ilaçları kullanan profesyonel firmalar  tarafından yapılmalıdır. Bireysel yöntemler ile uygulanması mümkün olmayan bu mücadele türü, tüm haşere türleri için etkilidir. Ancak ortamdaki haşere türü belirlenerek, haşere türüne özgü haşere ilaçları ile uygulama yapılması gerekmektedir.

Sıvı böcek ilaçlama, püskürtme yöntemi ya da buharlama tekniği ile yapılabilmektedir. Ev, bina, bahçe gibi alanlarda çoğunlukla buharlama tekniği ile yapılan işlem; fırın, restoran, cafe gibi alanlarda püskürtme yöntemi ile yapılmaktadır.

Açık alanlarda yapılabildiği gibi, iç mekânlarda da yapılabilen sıvı uygulamalarında bazı kıstaslara dikkat edilmesi gereklidir.

 • Buharlama tekniği ile yapılan işlemler için kapalı alanların en az iki saat süresince kullanılmaması ve kapalı tutulması gereklidir. Bundan sonra ise minimum yarım saatlik havalandırma gereklidir.
 • Püskürtme yöntemi ile gerçekleştirilen haşere mücadele uygulamalarında yarım saatlik bekleme süresi yeterli olmakta, on beş dakika havalandırma gerekmektedir.
 • Buharlama yönteminde, ilaçalanın her bölgesine nüfuz ettiğinden, gıda maddeleri muhafaza edilmelidir.
 • Genellikle; fırın, hastane, cafe gibi gıda alanları ile toplu şekilde kullanılan alanlarda uygulanan püskürtme tekniğinde, haşere ilaçları yalnızca hedef bölgelere uygulandığından gıda maddeleri ya da uygulama açısından herhangi bir pürüz oluşmamaktadır.

NOT: Sağlıksız haşere ilaçları ve yanlış yöntemler ile yapılan işlemler, insan sağlığını doğrudan tehdit etmektedir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı onayına sahip olmayan firmalar tarafından kesinlikle hizmet alınmamalıdır.

 

 1. Jel ilaçlama

Kapalı alanlarda uygulanan ve yalnızca hamam böceği türleri üzerinde etkili olan jel ilaç tekniği profesyonel yöntemler ile yapılmalıdır. Basit teknikler ile kullanılan jel ilaç, hamam böcekleri üzerinde etki göstermeyecektir. Bununla birlikte, hamam böceği ile mücadele için kullanılan jel böcek ilaçlarının kalitesi de son derece önemlidir.

Akla gelebilen, hemen her şeyi yiyebilen hamam böcekleri, jel ilaçları da hızlıca tüketmektedir. Bu nedenle, hamam böceği türlerinin çok yoğun olduğu alanlarda jel uygulamalar, yeterli sonucu vermeyebilir. Bu tür durumlarda, sıvı ilaçlar uygulanabileceği gibi, periyodik jel uygulamalar da yapılabilir. Ancak hamam böceği, son derece hızlı ürediğinden, yapılan uygulamalar, haşere yoğunluğu karşısında yetersiz kalabilmektedir.

Böcek ilaçlama Yapılan Haşere Türleri

Haşere ilaçlama, tüm böcek ve kemirgen türleri için yapılabilmektedir. Açık alanlarda olduğu gibi kapalı mekanlar için de yapılabilen uygulamalarda, haşere türünün baz alınması son derece önemlidir. Zira haşere ilacı, böcek ve fare türlerine özel olarak hazırlanmalıdır. Bu durumun nedeni, her ilacın farklı özelliğe sahip olması ve farklı haşere ve kemirgen türleri üzerinde etki göstermesidir. Hamam böceği için son derece etkili olan bir ilaç ya da yöntem, fare üzerinde hiçbir etki göstermeyebilir.

Zararlı canlılar ile mücadele için yapılan böcekmücadele uygulamalarında, kullanılan ilaçlar konusunda dikkatli olunması da büyük önem taşımaktadır. Kalitesiz böcek ilacı, haşereler üzerinde etki göstermeyeceği gibi, bazı ilaçlar, insan sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir.

 1. Zehirliler
  • Akrep, yılan, çıyan ve kırkayak gibi haşereler, zehirli böcekler grubunda yer almaktadır.
  • Bu haşereler genellikle dış mekânlarda görüldüğü gibi, iç mekânlarda da görülebilmektedir.
  • Özellikle ağaçlık alanlarda ya da denize yakın olan bölgelerde görülen bu haşereleri yok etmek için sıvı ilaçlar ya da toz böcek ilaçları kullanılabilmektedir.
  • Çok iyi gizlenebilen ve hayati tehlikeye dahi neden olabilen bu haşerelerden kurtulmak için Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan firmalar tarafından hizmet almak gereklidir. Zira bu haşereler ile bireysel mücadele son derece tehlikeli olmaktadır.

 

 1. Parazitler
  • Pire, tahtakurusu, bit, kene gibi böcek türlerinin yer aldığı parazitler, kan emerek beslenir ve insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturur.
  • Virüs bulaştırarak hastalıklara neden olan ve deride alerjilere yol açan parazitlerin en belirgin özelliği çok hızlı üremeleri ve bir canlıdan diğerine kolaylıkla geçebilmeleridir.
  • Yumurtlama yöntemi ile çoğalan bu haşereler, çok hızlı şekilde ürediği için, böcek ilaçlama uygulamasının geciktirilmeden yapılması son derece önemlidir.
  • Parazit yok etme işlemleri, bireysel yöntemler ile yapılamayacağı gibi, bu haşerelerden kurtulmak için sıvı böcek ilacıkullanmak gereklidir.

 

 1. Gider Böcekleri
  • Hamam böceği, karınca, tespih böceği, gümüşçün gibi böcek türleri bu haşere grubunda yer almaktadır.
  • Giderlerde yaşayan ve çok hızlı şekilde üreyen bu haşereler, bakteri ve mikrop yayarak, sağlık sorunlarına neden olmaktadır.
  • Gider böcekleri ile mücadele için kaliteli haşere ilaçları kullanılmalı ve sağlık bakanlığından onaylı olan böcek ilaçlama firmaları tarafından hizmet alınmalıdır.
  • Mutfak, banyo gibi alanlarda çok sık görülen ve yiyeceklerin üzerine bakteri ve mikrop bulaşmasına neden olan bu haşereleri yok etmek için sıvı ilaçlar kullanılabileceği gibi, toz ilaçlar ya da jel böcek ilacı da kullanılabilmektedir.

 

 1. Kemirgenler
  • Tarla faresi, sıçan, çatı faresi gibi türleri bulunan kemirgenler ile mücadele, sıvı fare ilaçları ya da istasyon kullanılarak yapılabilmektedir.
  • Hepçil olarak beslenen fareler, bakteri ve mikrop yayarak sağlık sorunlarına neden olduğu gibi, kemirici özelliği nedeniyle, maddi hasarlara da yol açmaktadır.
  • Fareden kurtulmak için basit önlemler almak yeterli olmadığı gibi, etkili ilaçlar ile fare mücadelesi yaptırmak gereklidir.
  • Kokusuz sıvı ilaçlar ile yapılan fare ile mücadele, kemirgenlere karşı hiçbir sonuç sağlamamaktadır.
  • Fareleri etkisiz hale getirme işlemi, profesyonel şirketler tarafından yapılmalı ve amatör teknikler kullanılarak bu canlılardan kurtulmaya çalışılmamalıdır.
  • Kalitesiz fare ilacı ve basit yöntemler ile yapılan işlemler, kemirgenleri yok etmeyeceği gibi, sağlıksal sorunların oluşmasına da yol açabilmektedir.

 

Böcek ilaçlama Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Böceklerle mücadele için, sağlık bakanlığı onayı bulunan firmalardan hizmet almak şarttır. Basit teknikler ya da ilaçlar ile yapılan haşere ilaçlama uygulamaları, hiçbir sonuç sağlamayacaktır.
  • Sağlık açısından büyük önem arz eden haşereler ile mücadele, dikkatli şekilde yapılmalıdır. Bu nedenle şirket; profesyonel elemanlar ile hizmet vermeli ve onaylı böcek ilaçları kullanmalıdır.
bursa osmangazi böcek ilaçlama

Hemen iletişime geçin

Resme tıklayarak iletişim sayfamızdaki formu doldurabilir, yol tarifi alabilir ve diğer iletişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz.

bursa ilaçlama şirketi , bursa ilaçlama şirketleri , ilaçlama şirketleri , ilaçlama şirketi , bursa ilaçlama , ev ilaçlama , işyeri ilaçlama , iş yeri ilaçlama , hastane ilaçlama , hastahane ilaçlama , böcek ilaçlama , bocek ilaclama , ılaclama , haşare ilaçlama, haşere ilaçlama , hasere ılaclama , en ucuz ilaçlama şirketleri , ilaçlamada kesin çözüm , garantili ilaçlama ,  ofis ilaçlama ,  ev ilaçlama şirketi , ev ılaclama ,  ilaçlama şirketleri bursa , ilaçlama şirketi bursa , ılaclama sırketı bursa , okul ilaclama , okul ilaçlama , böcek , haşere , haşare , pest , pest spreying , spreying , ant spreying , hakkında , hakkinda , hakkımızda , osmangazi ilaçlama hakkında , osmangazi ilaçlama firması hakkında , ilaçlama firması telefon , böcek ilaçlama irtibat , ilaçlama telefonları , böcek ilaçlama firması telefonları ,  ilaçlama firması iletişim bilgileri ,  bursa ilaçlama firmaları iletişim , bursa ilaçlama firmaları telefonları , mekan ilaçlama ,